Anason Çayı

Binlerce yıldır aromatik tadı ve şifalı etkileriyle kullanılan bir bitki olan anason, mutfakta çörek, tatlı,  baharat olarak yaygın olarak kullanılmıştır. Anason bitkisinin meyvelerinden hazırlanan anason çayı da sindirim sistemi sorunları, öksürük şikayetleri gibi durumlarda etkili bir çay olarak tüketilmektedir.

Biberiye Çayı

Çok eski zamanlardan beri çeşitli şifalı etkileri nedeniyle kutsal bitkilerden biri olarak kabul edilmiş olan biberiye bitkisi, günümüzde de farklı tıbbi amaçlarla kullanılan bitkilerden biridir. Mutfaklarda baharat olarak kullanımı da yaygın olan biberiye, kurutulmuş yapraklarından yapılan biberiye çayı olarak da sıklıkla tüketilmektedir.

Böğürtlen Çayı

Doğada kendiliğinden yetişebilen ve orman meyveleri arasında en çok bilinenlerden olan böğürtlen bitkisi, lezzetli meyveleriyle yüzyıllardır sevilen yabani bitkilerden biri olmuştur. Meyvelerinin içerdiği vitaminlerin yanı sıra, yaprakları da birçok şifalı etkisi nedeniyle tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır.

Civanperçemi Çayı

Kadın hastalıklarına iyi geliyor olmasıyla bilinen, aynı zamanda yara iyileştirici özelliğinden dolayı yüzyıllardır kullanılan şifalı bitkiler arasında olan civanperçemi bitkisi, ülkemizde de pek çok bölgede ve çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan sarı ve beyaz çiçekli olmak üzere iki civanperçemi türü yaygın olarak bilinmesine karşın, Türkiye’de 40’a yakın civanperçemi (Achillea) türü yetişmektedir.

Defne Yaprağı Çayı

Yaygın görülen bir Akdeniz bitkisi olan defne, çok eski çağlardan beri baharat ve şifalı bitki olarak kullanıldığı gibi, sabun ve kozmetik yapımında da kullanılmaktadır. Ülkemizin tarım ihracatında da önemli bir yere sahip olan defne ağacı, genellikle 2-6 metre boyunda kalın gövdeli bir ağaçtır ve boyu 10 metreyi bulabilir. Kokulu, uzun yapılı ve kalın yaprakları ile 1 santimetre çapında, içinde tohumunu da barındıran meyveleri kullanılmaktadır.

Dereotu Çayı

Yaygın olarak mutfaklarda çeşni olarak kullanılan dereotu, şifalı etkileri nedeniyle çay şeklinde demlenerek de tüketilebilen bir bitkidir. Eski Mısır’da sindirimi kolaylaştırıcı etkileri nedeniyle sıklıkla tüketilen dereotunu Roma kültüründe ise tohumlarını çiğneyerek tüketiyorlardı.

Ekinezya Çayı

Ülkemizde koni çiçeği ya da kirpi otu olarak da bilinen ekinezya bitkisi, özellikle bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı dünyanın birçok yerinde çeşitli şekillerde kullanılan şifalı bitkilerden biridir.

Elma Çayı

Bütün dünyaya Orta Asya’dan yayıldığı bilinen elma, ülkemizde en çok ticareti yapılan ve tüketilen meyvelerden biridir. Lezzetli ve doyurucu bir meyve olmasının yanı sıra elma, bitki çayı şeklinde de tüketilmektedir.

Enginar Çayı

Enginar, Türk mutfağında en sık kullanılan sebzelerden biri. Aynı zamanda şifalı etkilerinden dolayı da yüzyıllardır dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılıyor. Çiçeklerinin içinde bulunan ve ‘enginar kalbi’olarak anılan meyveleri yemek yapımında kullanılır ve çiçeğinin sert, kabuksu yaprakları da şifalı etkilerinden dolayı çay, tentür veya kapsül şeklinde de kullanılabilir.

Fesleğen Çayı

Hoş kokusuyla gönlümüzü çalan, balkonları ve bahçelerimizi süsleyen fesleğenin, şifalı etkileri ile de sağlığımıza birçok faydası bulunuyor. Taze ya da kuru olarak tüketilebilen fesleğen bitkisi, kolay yetişen bir bitki olması dolayısıyla da sıklıkla tercih ediliyor.

Ginseng Çayı

Uzakdoğu ülkelerinde yabani olarak bulunan ve yüzyıllardır güçlü etkileri için kullanılan bir bitki olan ginseng, günümüzde tüm dünyada popüler bir ürün olarak tüketiliyor.

Hibiskus Çayı

Ülkemizde ‘kerkede’ olarak da bilinen hibisküs bitkisi, kırmızı ve hoş görünümlü çiçekleri ile olduğu kadar, sağlığa birçok faydası olan bir şifalı bitki olma özelliğiyle de dikkat çekiyor.