Rezene Çayı

Bağırsakları rahatlatması ile ünlenen rezene, mutfaklara baharat olarak da girebilen şifalı bitkilerdendir. Bazı ülkelerde taze yaprakları hoş aroması nedeniyle salatalarda ve yemeklerde kullanılır. Akdeniz ikliminde doğan bu bitki ülkemizde kurak ve çorak arazilerde kendiliğinden yetişse de, özellikle Ege ve Akdeniz’in verimli bölgelerinde, bahçelerde de yetiştirilmektedir.

Kategori

Açıklama

Bağırsakları rahatlatması ile ünlenen rezene, mutfaklara baharat olarak da girebilen şifalı bitkilerdendir. Bazı ülkelerde taze yaprakları hoş aroması nedeniyle salatalarda ve yemeklerde kullanılır. Akdeniz ikliminde doğan bu bitki ülkemizde kurak ve çorak arazilerde kendiliğinden yetişse de, özellikle Ege ve Akdeniz’in verimli bölgelerinde, bahçelerde de yetiştirilmektedir.

Rezene nedir?

Latince ismi “Foeniculum vulgare” olan rezene “Umbelliferae” (Maydonozgiller) familyasındandır. Boyu 2 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Tohumlarının yanı sıra kökünden ve yapraklarından faydalanmak da mümkündür. Yaz ortasında şemsiye biçiminde açan küçük ve sarı çiçekleri hoş bir koku yayar. Bizim de yararlandığımız silinidirik yapıdaki hafif yeşilimsi tohumlarını toprağa saçarak çoğalır.  Alternatif tıp ve eczacılık alanlarında yaygın olarak kullanılır.

Rezene çayı tarifleri

Rezeneli uyku çayı:1 fincan uyku çayı için, 1 fincan kaynatılmış suya  1 çay kaşığı rezene tohumu, 4 baş papatya, 1 tatlı kaşığı melisa ve 6 yaprak adaçayı ekleyerek 5 ile 8 dakika arasında üstü kapalı olarak demleyiniz. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra süzerek sıcak veya ılık bir şekilde tüketiniz. Bu karışım sizi rahatlatacak, gevşemenize ve daha kolay uykuya geçmenize yardımcı olacaktır.

Hazımsızlık için rezene çayı: 1 fincan hazımsızlık çayı için 1 çay kaşığı rezene, 1 çay kaşığı anason ve yine 1 çay kaşığı kimyon tohumunu kaynatılmış sıcak suya ekleyiniz. Üstünü kapatarak 5 dakika kadar demlemeye bırakınız. Çayınızı süzdükten sonra sıcak veya ılık tüketebilirsiniz.

Adet söktürücü rezene çayı: Kaynattığınız bir fincan suya; 1 parça civanperçemi, 3-4 yaprak aslan pençesi ve 1 çay kaşığı rezene ekleyin. Üstü kapaılı olarak 7 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzün. Daha lezzetli olması için içine bir çay kaşığı bal ekleyip sıcak veya ılık olarak tüketebilirsiniz.

Emziren anneler için rezene çayı: Bir su bardağı kaynamş suya 1 çay kaşığı anason, 1 çay kaşığı rezene, 1 çay kaşığı kimyon tohumu, 1 tatlı kaşığı ısırgan ve 1 kabuk tarçın atıp, üstü kapalı biçimde 5 ila 8 dakika arası demleyiniz. Süzdükten sonra ılık veya sıcak olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz 1 çay kaşığı bal ekleyerek çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Rezenenin diğer kullanım alanları

Rezene yaprakları yemeklerde ve salatalarda kullanılabilen güçlü bir baharattır. Rezene yaprağını incecik doğrayarak salatalara ekleyebilir veya yemeği pişirirken içine bir yaprak atarak yemeğinizi tatlandırabilirsiniz. Çok keskin bir aroması olması nedeniyle baharat olarak kullanırken çok az miktarda kullanmaya özen gösteriniz.

Baharat ve çay olarak kullanımın yanı sıra, ağız kokusunu yok etmesi için rezene tohumu çiğnemek de oldukça yaygın bir kullanım şeklidir.

Rezenenin yan etkileri: 

 • Fotodermatit’e neden olabilir. Güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanan ağrılı kızarıklıklar ve hatta titreme ateş ve baş ağrısı olarak ortaya çıkan fotodermatit, rezene çayının bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.
 • Epilepsi ve nöbet bozuklukları için ilaç kullananların uzak durması gerekir. Rezene kullanılan ilaçlarla etkileşime girip durumu daha da şiddetlendirebilir.
 • Rezene kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, kanama ve morarma riskini artırabilir.
 • Rezenenin bilinen yan etkilerinden biri de uterusu uyarmasıdır. Bu nedenle hamilelik döneminde kullanılmamasında fayda vardır.
 • Herhangi bir sağlık sorununuz olmasa bile, uzun süreli ve fazla miktarlarda alımından kaçınmak gerekir.
 • Emziren anneler, çocuklar ve yaşlılarda kullanmadan önce mutlaka doktora danışınız.

Yapılışı

Rezene çayı nasıl demlenir?

Rezene çayından edineceğiniz faydayı maksimize etmek için bir kaç püf noktasına dikkat etmek gerekir.

Tohumlarını olduğu şekliyle demleyebileceğiniz gibi, bir havan yardımıyla ezerek de demleyebilirsiniz. Bunun yanında marketlerde poşet çay olarak satılan rezenelerden de kullanabilirsiniz. İlk olarak dikkat etmeniz gereken şey elinizde bulunan rezenenin kalitesidir. İçeriğinde katkı maddesi bulunmadığından emin olun. Güvendiğiniz yerlerden edinmeye özen gösterin. Kendiniz de doğadan kolayca toplayıp kullanabilirsiniz.

Bir fincan rezene çayı demlemek için bir tatlı kaşığı rezene tohumuna bir fincan sıcak su ekleyiniz. 5 ile 8 dakika arası demlenmesini bekleyiniz. Bu süreyi damak tadınıza göre belirleyebilirsiniz. Demlenme işlemi sırasında bardağın üstünün kapalı olmasına özen gösteriniz, böylece rezene bitkisinin içeriğinde bulunan uçucu yağları da çayınızda muhafaza etmiş ve şifalı özelliğini kaybetmesini engellemiş olursunuz.

Rezeneyi çok uzun süre demlememeye özen gösterin. Eğer bir demlikten faydalanacaksanız  yukarıdaki ölçüyü fincan sayısına oranla arttırabilirsiniz.

Faydaları

Rezenenin faydaları:

 

 • Rezene, demir ve histidin gibi amino asitler içerir. Demir hemoglobinin baş birleşeniyken, histidin hemoglobin üretimini uyarır ve destekler.  Böylece anemi hastalarının tedavisine yardımcı olur.
 • Hazmı kolaylaştırır. İçinde bulunan bazı uçucu yağlar midede ve bağırsaklardaki iltihaplanmaları azaltır. Gıdaların ve besinlerin düzgün emilmesini sağlar.
 • Mideyi rahatlatır. İçinde bulunan aspartik asit midede biriken gazın etkilerinin azaltılmasını ve bu gazın dışarı atılmasını kolaylaştıran bir etmendir.
 • Kabızlığı giderir. Tohumları bağırsakları uyararak hareketlerini düzenler ve kabızlık ile savaşmanızı kolaylaştırır. Böylece kabızlığa bağlı karın ağrısını da yok eder.
 • Kolesterolü düzenler. Kalp hastalıklarına iyi gelir.
 • Kanser tedavisi sırasında vücudu kemoterapiden kaynaklanan radyasyonun zararlı etkilerinden korur.
 • Potasyum bakımından çok zengin olan rezene kan basıncını düşürür ve yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir
 • Yine içinde bulunan potasyum, iyi bir elektrolittir. Böylece vücuttaki elektriksel iletimi kolaylaştırır, beyinsel fonksiyonları ve bilişsel yetenekleri artırır.
 • Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan ishalin tedavisinde etkilidir.
 • Kolik tedavisinde etkilidir ancak 6 aydan küçük bebeklerde kullanımı önerilmez. Bir yaşına kadarki kullanımlarda ise mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Rezene önemli bir C vitamini kaynağıdır. Bu nedenle de oldukça etkili bir bağışıklık kuvvetlendiricidir.
 • İçeriğinde barındırdığı kolajen cildinizin güzelleşmesine yardımcı olur. Yaşlılık etkilerini azaltır.
 • Vücuttaki hormonal hareketi düzenleyerek adet görmeyi kolaylaştırır ve düzenler. Adet öncesi sendromunun (PMS) etkilerini azaltır. Menopoz dönemi için de ağrı kesici ve rahatlatıcı etki sağlar.
 • Vücuttaki östrojen seviyesini artırmasının yanı sıra memedeki yeni hücrelerin ve dokuların oluşumunu arttırdığı için memelerinizin büyümesini sağlar.