Elma Çayı

Bütün dünyaya Orta Asya’dan yayıldığı bilinen elma, ülkemizde en çok ticareti yapılan ve tüketilen meyvelerden biridir. Lezzetli ve doyurucu bir meyve olmasının yanı sıra elma, bitki çayı şeklinde de tüketilmektedir.

Kategori

Açıklama

Bütün dünyaya Orta Asya’dan yayıldığı bilinen elma, ülkemizde en çok ticareti yapılan ve tüketilen meyvelerden biridir. Lezzetli ve doyurucu bir meyve olmasının yanı sıra elma, bitki çayı şeklinde de tüketilmektedir. Taze olarak tüketilen elma gibi, elma çayının da sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Gülgiller (Rosaceae) familyasına ait bir bitki olan elma cinsinin Latince adı Malus’tur ve bu cinsin birçok türü bulunmaktadır. Ülkemizde de yaklaşık 10’dan fazla türü yetiştirilmektedir.

Elma çayı nedir?

Elma meyvesi ile hazırlanan çaylara elma çayı adı verilir. Elma çayı hazırlamak için herhangi bir elma çeşidi kullanılabilir. Elma, tek başına demlenebildiği gibi tarçın, karanfil gibi farklı şifalı baharatlarla da karıştırılarak demlenebilmektedir. Elma çayı demlemek için taze elma, elma kabukları ya da kurutulmuş elma parçaları kullanılabilir.

Elma çayı tarifleri

Elma çayının etkisini arttırmak ve tadını da güzelleştirmek için farklı elma çayı tarifleri deneyebilirsiniz:

Tarçınlı elma çayı: Yarım elmayı ince ince doğrayın, bir kabuk tarçın ile birlikte bir su bardağı suda 8 dakika boyunca demleyin. Süzdükten sonra bir çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Baharatlı elma çayı: Yarım elmayı kabuklarıyla beraber doğrayın, bir kabuk tarçın, 3 adet karanfil, 4-5 tane karabiber ve bir parça da taze zencefil ilave edin. Üzerine iki su bardağı kaynar su koyduktan sonra 10 dakika boyunca kapağı kapalı şekilde demlemeye bırakın. Süzdükten sonra çayınızı bir dilim limon veya bir çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz. İçeriğindeki baharatlar, özellikle yağ yakımını hızlandırmayı kolaylaştıracaktır.

Elmalı kış çayı: Bir avuç ıhlamur, iki-üç yaprak adaçayı, bir parça zerdeçal, bir-iki dilim taze zencefil, iki kabuk tarçın, üç parça hibisküs ve iki dilim limonu bir kapta (demlikte) karıştırın, üzerine bir elmayı kabuklarıyla beraber dilimleyin. 4-5 su bardağı kadar kaynamış su ilave edin ve karışımı ateşin üzerinde bir taşım (2 dakika kadar) kaynatın. Süzdükten sonra bal ile tatlandırabilirsiniz. Bu karışım, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi kış hastalıklarına karşı korunmada etkilidir.

Sindirim sistemini rahatlatmak için elma çayı: Yarım elma dilimlenir, bir tatlı kaşığı kadar taze nane yaprağı ile birlikte 15 dakika boyunca bir su bardağı kaynamış suda demlenir. Süzüldükten sonra tüketilebilen naneli elma çayı, soğuk olarak içildiğinde de hazımsızlık, kabızlık ve gaz gibi sindirim sistemi şikayetlerinde etkilidir.

Limonlu elma çayı: İki elma yıkanır, kabukları ile birlikte dilimlenir, bir adet limon da aynı şekilde bütün halde dilimlenir. Demlikte karıştırılan meyvelerin üzerine 3 bardak soğuk su ilave edilir. 15 dakika boyunca kaynatılan karışımın altı kapatıldıktan sonra içerisine 5-6 adet karanfil ve yarım çay kaşığı karabiber eklenir. 5 dakika boyunca demlendikten sonra süzülerek, sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir.

Elma çayının yan etkileri

Elma çayının bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak eğer elmaya karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz, elma çayı tüketmemeniz önerilir.

Doktorunuz aksini önermediği sürece hamilelik ve emzirme süreçlerinde elma çayı tüketmekte bir sakınca yoktur.

Faydaları

Elma çayının faydaları nelerdir?

 • Elma çayı, meyvenin içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savaşmada etkilidir. Sabah erken saatlerde içilen bir fincan elma çayı, daha sağlıklı ve enerjik hissetmeye yardımcı olur.
 • Elma çayının antioksidan etkisi, vücuttaki toksinlerin de rahatlıkla uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu özelliğiyle zayıflamaya da yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Baş ağrısına karşı etkilidir.
 • Antienflamatuar etkisi nedeniyle vücuttaki iltihaplanmayı ve buna bağlı hissedilen ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Artirit ve benzeri rahatsızlıklardan şikayetçi olan kişilerin düzenli olarak elma çayı tüketmesi önerilir.
 • Elma meyvesini taze olarak tüketmenin yanı sıra çayını içmek de kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Kalp sağlığını korumak ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltmak için elma çayı tületilebilir.
 • Bazı kanser türlerine karşı faydalıdır. Özellikle prostat, kolon ve akciğer kanserine karşı korunmada etkilidir.
 • Kötü kolesterolü azaltmaya yardımcıdır.
 • İçerdiği lifler sayesinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Özellikle kabızlık durumunda oldukça etkilidir. Aç karnına tüketildiğinde bağırsakların yumuşamasına yardımcı olur.
 • Elma çayı, içerdiği B6 vitamini sayesinde vücuttaki epitel hücreleri destekler ve bu da bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur.
 • Elma çayının içeriğindeki fitokimyasallar, kemiklerin de beslenip güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle iskelet sistemi sorunları yaşayan ya da menopoza bağlı kemik sorunları olan kişilerin düzenli olarak elma çayı tüketmesi önerilir.
 • Elma çayı, göz sağlığı için de faydalıdır. Katarakt ve benzeri göz rahatsızlıklarına karşı korunmada etkilidir.
 • İçerdiği doğal aminoasitler sayesinde hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu da arttırır. Özellikle çalışırken 1-2 fincan elma çayı içmek, zihin açıklığı verir.
 • Yağ yakımını arttırmaya yardımcı olduğu için kasları güçlendirme etkisi vardır. Düzenli egzersiz uygulayanlar için elma çayı, ideal bir içecektir.
 • Parkinson Hastalığı’na karşı koruma sağlar.
 • Tip-2 Diyabet hastalığına karşı şifalı etkileri vardır.
 • İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildi güzelleştirme etkisi vardır.

Yapılışı

Elma çayı nasıl demlenir?

Elma çayı demlemenin birçok yolu vardır. Basit bir elma çayı hazırlamak için yarım elmayı dilimleyin ve üzerine bir su bardağı kaynamış su ilave edin. 8-10 dakika boyunca kapağı kapalı bir şekilde demlendikten sonra süzülerek tüketilebilir.

Daha fazla miktarda ve yoğun elma tadına sahip bir elma çayı demlemek için, bir bütün elmayı soyun, çekirdeklerini ayırın. Kabukları ve elma dilimlerini 4 su bardağı kaynamış suda 10 dakika boyunca demleyin. Sıcakken tüketilmelidir.

Elma kurusu ile de elma çayı yapılabilir. Bunun için bir tatlı kaşığı kadar elma kurusunun üzerine 1 su bardağı kaynamış su ilave edilir ve karışım 2-3 dakika daha kaynatıldıktan sonra içilir.