Yasemin Çayı

Üç yapraklı beyaz çiçeklerinin muhteşem kokusuyla nam salan yasemin çiçeği Filipinler’in milli çiçeği olarak anılır. Ana yurdu İran’dır ve Akdeniz ülkelerinde de yaygın olarak görülür. Genellikle Haziran-Eylül ayları arasında çiçek açar.  Havadar ve aydınlık ortamları çok sever.

Kategori

Açıklama

Üç yapraklı beyaz çiçeklerinin muhteşem kokusuyla nam salan yasemin çiçeği Filipinler’in milli çiçeği olarak anılır. Ana yurdu İran’dır ve Akdeniz ülkelerinde de yaygın olarak görülür. Genellikle Haziran-Eylül ayları arasında çiçek açar.  Havadar ve aydınlık ortamları çok sever. Her ne kadar doğada kendiliğinden yetişebilse de halk arasında teneke kutularda yetiştirmenin verimliliği oldukça arttıracağı düşünülür. Yetişmesi içn humuslu ve nemli toprak gereklidir. Yazın bol su ister. Ülkemizde Ege ve Akdeniz’de dışarda diğer bölgelerde ise iç mekanlarda yetiştirilebilir. Don tehlikesine karşı çok hassastır.

Yasemin nedir?

Latince ismi “Jasminum sambac” olan yasemin Oleaceae (zeytingiller) familyasının bir üyesidir. Ülkemizde Arap Yasemini ya da Ful olarak da tanınır. Çalı şeklinde ya da tırmanıcı olanları mevcuttur.  Keskin kokulu bir süs bitkisi olmasının yanı sıra hem şifalı hem de aromatik olduğu için çiçekleri çay olarak da kullanılır. Çay olarak kullanılmasının yanında esans olarak da kullanılmaya elverişlidir. Evlerde domatese saplayarak kullanıldığında vazo ömrünün arttığı gözlemlenmiştir.

Yasemin bitkisi çiçeklerinin hoş ve keskin kokusu sebebiyle kozmetik sanayide hammade olarak oldukça sık kullanılır. Çiçeklerinden ve yapraklarından, esans, tonik, yağ gibi çeşitli kozmetik ürünler üretilir.

Yaseminin diğer çeşitleri

En çok yetiştirilen yasemin türü “Jasminum officiale” yani adi yasemindir. Genellikle esans ve parfümeride hoş kokusu nedeniyle kullanılır. “Jasminum sambac” (arap yasemini/ful) ise çiçeklerinden çay yaptığımız yasemin türüdür. “Jasminum nudiflorum” (kış yasemini) ve “Jasminum humile” (italyan yasemini) ise sarı çiçeklere sahip bir süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Yasemin çayı tarifleri

Yaseminli yeşil çay tarifi: 1 fincan yaseminli yeşil çay için; 1 çay kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı taze yasemin yeterli olacaktır. Öncelikle ocakta kaynattığınız suyu 2 ile 3 dakika arası dinlendirdikten sonra içine yeşil çay ve yasemin ekleyerek üstü kapalı biçimde 8 dakika demlenmeye bırakın. Çayınızı süzdükten sonra ister sıcak isterseniz soğuk tüketebileceğiniz gibi dilerseniz bal ya da pekmezle tatlandırabilirsiniz. Bu tarif metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştıracağı gibi, canlılık ve zindelik verir.

Strese karşı yasemin çayı tarifi: Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı yasemin, 3 yaprak adaçayı, 3 baş papatya, bir tatlı kaşığı oğul otu ilave edin ve karışımın ağzını kapatarak 8-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Süzüldükten sonra ılık ya da sıcak olarak tüketilmelidir. İsteğe bağlı olarak çayınızı bir çay kaşığı bal ya da birkaç dilim limon ile tatlandırabilirsiniz. Bu çay günün yorgunluğunu atmanızı kolaylaştırcak, stresinizi hafifletecek ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

Ödem karşıtı yasemin çayı tarifi: Bir su bardağı kaynayan suyu ocaktan aldıktan sonra içine 1 çay kaşığı yasemin, 1 çay kaşığı rezene, 1 çay kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı kuru (ya da birkaç dal taze) nane ekleyerek kapalı bir kapta yaklaşık 7 dakika demleyin. Çayınızı süzdükten sonra ılık ya da sıcak olarak tüketebilirsiniz. Bu çay vücudunuzda tutulan suyu dışarı atmanıza yardımcı olur.

Yaseminli elma çayı: Bir su bardağı suyu kaynattıktan sonra içine 1 tatlı kaşığı yasemini ve doğradığınız yarım elmayı ekleyin. 10 dakika üstü kapalı bir kapta demledikten sonra çayınızı süzerek içebilirsiniz. Bu çay cildinizi güzelleştirecek ve yaşlanmanın belirtilerini azaltacaktır. 

Yasemin çayının yan etkileri

 • Hamilelikte yasemin çayı içilmesi tavsiye edilmemektedir. Uyarıcı kokusunun ve içeriğindeki doğal kimyasalların erken kasılmalara ve düşüğe sebebiyet verme ihtimali oldukça yüksektir..
 • Her ne kadar yağ yakmada ve kilo verdirme de oldukça başarılı olsa da aç karna tüketildiğinde ağrı veya bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Bebeklerde, çocuklarda, emziren annelerde ve yaşlılarda kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

 

Yapılışı

Yasemin çayı nasıl demlenir?

Yasemin çayını çevrenizdeki aktarlardan edinebileceğiniz gibi marketlerdeki poşet yasemin çaylarından da satın alabilirsiniz, hatta etrafınızda varsa çiçekleri kendi ellerinizle toplayabilirsiniz. Kurutulmuş veya taze yasemin çiçeklerini kullanabilirsiniz. Çoğu bitki çayı gibi yasemin çayını da ateşte kaynatmak doğru bir seçenek olmayacaktır. Mümkünse sıcak su ile demlenmesi gerekmektedir.

1 fincan yasemin çayı için taze çiçekle demleyecekseniz 1 tatlı kaşığı, kurutulmuş çiçekle demleyecekseniz 1 yemek kaşığı yasemin çiçeği kullanmanız yeterli olacaktır. Ocakta kaynattığınız suyu 2 dakika dinlendirdikten sonra içine belirtilen mikarda yasemin ekleyip üstünü kapatarak 8 ile 10 dakika arası demlemeniz tavsiye edilir. İsterseniz bal ile tatlandırabilirsiniz. 10 dakikadan fazla demlemeniz çayınızın lezzetini bozabileceğinden dolayı önerilmez.

Faydaları

Yasemin çayının faydaları

 • Yasemin çayının antioksidan özellikleri metabolima hızınızı arttırarak yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan cateşin adlı madde, özellikle yeşil çayla birlikte demlendiğinde açığa çıkar ve bu karışım bağışıklığınızın güçlenmesine önemli ölçüde yardımcı olur.
 • Kan basncını ve kolesterolü düzenleyerek kalp krizi gibi kardiyovasküler sistem bozukluklarının oluşmasını engeller.
 • Vücuttaki serbest radikallere karşı direnci arttırır. Kansere karşı korunma sağlar.
 • Şeker hastalığına karşı mücadelede oldukça olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Tedaviye etmede yeterli olmasa bile diyabet oluşabilecek bünyelerde glikozu düzenleyerek oluşmasını engelleyebilir.
 • Kokusu ve aroması kaygı, stres gibi olumsuz duygulrın dindirilmesine yardımcı olur.
 • Bağırsaklarınızın çalışmasını düzenler ve sindirim sisteminizi olumlu yönde etkiler.
 • Bir antibiyotik görevi görerek bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kokusu vücuttaki endorfin salınımını arttrıracağından dolayı doğal bir ağrı kesicidir.
 • Ağızda bulunan bakterileri öldürür ve kötü ağız kokusunu yok eder.
 • Öksürük, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıkların tedavisine katkı sağlar.
 • Cilde elastikiyet kazandırarak yaşlanma belirtilerini en aza indirir.
 • Güçlü bir afrodizyaktır. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteğin arttırılmasına yardımcıdır.