Sinameki Çayı

Bağırsakları temizleme özelliğiyle ünlenen sinameki çayının neredeyse MS 9. yüzyıldan beri şifalı bitki olarak kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Arap yarımadasında şifa amaçlı kullanılmıştır. Ülkemizde çoğunlukla Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında yetiştirilir. Her ne kadar ünlenmesine şifalı etkileri neden olsa da hoş aroması ile mutfaklara çeşni olarak girmeyi başarmıştır.

Kategori

Açıklama

Bağırsakları temizleme özelliğiyle ünlenen sinameki çayının neredeyse MS 9. yüzyıldan beri şifalı bitki olarak kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Arap yarımadasında şifa amaçlı kullanılmıştır. Ülkemizde çoğunlukla Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında yetiştirilir. Her ne kadar ünlenmesine şifalı etkileri neden olsa da hoş aroması ile mutfaklara çeşni olarak girmeyi başarmıştır.

Sinameki nedir?

Latince ismi Cassia angustifolia olan sinameki çayı Fabaceae (Baklagiller) familyasının bir üyesidir. Anayurdu Somali, Hindistan ve Mısır’dır.  Ülkemizde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Yazın yemyeşil yapraklarının araısında sarı çiçekler açan çalı benzeri çok yıllık bir bitkidir. Meyveleri baklaya benzer, sert ve yassıdır. Kırmızı ve tatlı tohumları meyvenin içinde bulunur. Mutfakta, kurabiyelerde, salatalarda ve yemeklerde baharat olarak kullanılır.

Sinameki çayı tarifleri 

Kabızlık için sinameki çayı: 1 fincan çay için ihtiyacınız olan yarım çay kaşığı rezene, yarım çay kaşığı sinameki ve yarım çay kaşığı sarı kantarondur. Suyunuzu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve 1 ya da 2 dakika dinlendirin. İçine rezene, sinameki ve sarı kantaronu ekleyin. Kapalı bir kapta 7 dakika demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra çayınızı sıcak ya da ılık olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz içine bal, pekmez ya da limon ekleyebilirsiniz. Bağırsaklarınızın kısa sürede harekete geçtiğini göreceksiniz.

Yağ yakan sinameki çayı: 1 fincan yağ yakan sinameki çayı için yarım çay kaşığı sinameki, 1 çay kaşığı yeşil çay ve 3 yaprak hibisküse ihtiyacınız var.  Suyu kaynattıktan sonra ocaktan alıp 2 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra içine sinameki, yeşilçay ve hibisküs ekleyin.  Kapalı bir kapta 6 ile 8 dakika arası demlenmeye bırakın. Çayınızı süzdükten sonra sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. İçine sıktığınız birkaç damla limon hem çayınıza tat katacak hem de yağ yakma hızınızı arttıracaktır.

Sinamekili detoks çayı: 1 fincan detoks çayı için yarım çay kaşığı sinameki, 1 çay kaşığı biberiye ve 1 dal taze ısırgan otuna ihtiyacınız olacak. Suyunuzu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve yaklaşık 2 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Bu sırada üstünü kapatabileceğiniz bir kaba sinameki, biberiye ve taze ısırganı ekleyin. Kapalı kapta yaklaşık 8 dakika kadar demlenmeye bırakın. Çayınızı süzdükten sonra sıcak veya ılık olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz içine limon ekleyebilirsiniz. Haftada bir ya da iki kez tüketeceğiniz bu çay vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır.

Zencefilli sinameki çayı: 1 fincan zencefilli sinameki çayı için 1 çay kaşığı sinameki, 1 çay kaşığı kuru nane ve 2 dilim taze kök zencefile ihtiyacınız var. Suyunuz kaynarken içine zencefil dilimlerini ekleyerek bir taşım daha (1 yada 2 dakika daha)  kaynatın. Suyu ocaktan aldıktan sonra içine sinamekiyi ve naneyi ekleyerek 5 dakika daha demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra çayınızı ılık ya da sıcak olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz içine bal, pekmez ya da limon koyarak çayınızın aromasını arttırabilirsiniz.

Sinamekinin yan etkileri

 • Elektrolit bozukluğu, potasyum eksikliği bulunan kişilerin kullanımı tavsiye edilmez. Sinameki çayı bu durumların kötü şekilde etkilenmesine sebebiyet verebilir.
 • İshal ve dehidrasyon yaşayan kişilerde kullanılması tavsiye edilmez. Bu durumların daha da kötüleşmesine neden olabilir.
 • Sinameki, karın ağrısı (teşhis veya tanı konulmamış), bağırsak tıkanıklığı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, apandisit, mide inflamasyonu, anal prolapsus veya hemoroid olan insanlar tarafından kullanılmamalıdır.
 • Sinameki elektrolit bozukluklarına neden olabilir ve kalp hastalığını daha da kötüleştirebilir.
 • Emziren annelerde ve hamilelikte kullanımı tavsiye edilmez. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda doktora danışmadan kullanılması uygun değildir.
 • Sağlıklı kişilerde dahi düzenli kullanımı iki haftayı aşmamalıdır. Uzun süreli kullanımlarda bağırsakların doğal çalışma düzenini bozabilir.

Yapılışı

Sinameki çayı nasıl demlenir?

Sinameki çayından edineceğiniz faydayı maksimize etmek için birkaç püf noktasına dikkat etmek gerekir.

Kurutulmuş ve kıyılmış yaprakları aktardan alarak kullanabileceğiniz gibi, marketlerde satılan poşet çaylardan da edinebilirsiniz. Bütün bitki çaylarında olduğu gibi sinameki çayının da kaynatılması doğru değildir. Kaynatıp 1 ya da 2 dakika dinlendirdiğiniz su ile kapalı bir kapta 5-8 dakika demleme yapmanız  önerilir. 1 fincan sinameki çayı için 1 çay kaşığı sinameki yeterli olacaktır.  Demleme süreniz 10 dakikayi geçmemelidir. Aksi takdirde çayınız acılaşabilir. İsteğe göre limon, bal veya pekmezle çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Eğer soğuk olarak tüketmek istiyorsanız bir 1 bardak soğuk su içine attığınız 2 tatlı kaşığı sinameki yaprağını 6 ile 12 saat arasında bekletiniz. Ardından süzerek tüketiniz.

Faydaları

Sinamekinin faydaları

 • Sinameki başarılı bir müshil etkisi göstermesiyle ünlüdür. Dışkıyı yumuşatarak dışarı atılmasını kolaylaştırdığı için kabızlık çeken insanların rahatlamasına yardımcı olabilir. Kabızlık oldukça ciddi problemlere neden olabilir bu nedenle sinameki yüzyıllardır kullanılan etkili bir bitkidir.
 • Vücudu temizlemek için oldukça etkilidir. Toksik maddeler tüketen ya da midelerini hemen temizlenmesi gereken kişilerin kusturulmasına yardımcı olur. Bağırsakları temizleme özelliğinin yanı sıra, mide için de oldukça etkili bir temizleyicidir.
 • Parazitler dünyanın bir çok yerinde hala oldukça tehlikelidir. Sinameki bağırsak solucanlarının, parazitlerin vücuttan atılmasına da yarıdmcı olur.
 • Özellikle hemoroide meyilli insanlar için iltihap yatıştırıcı bir özellik gösterir. Bunun yanında anüsü yumuşatarak daha ciddi hemoroid problemlerinin yaşanmasını önleyebilir.
 • Kana karışan kalori miktarını azaltarak kilo almamanıza yardımcı olabilir.
 • Antibakteriyel olarak kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sinamekide bulunan bazı bileşikler saçlardaki keratin ile bağlanır. Böylece saçlarınızın çok daha parlak, sağlıklı görünmesini sağlar.
 • İçerisinde bulunan antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikalleri nötralize ederek strese, kronik hastalıklara ve hatta kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Vücuttan üre atımını kolaylaştırır. İyi bir idrar söktürücü olduğundan vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.