Tarçın Çayı

Kurutulmuş kabuk şeklinde ya da öğütülerek toz şeklinde tüketilebiliyor, özellikle tatlılara lezzet ve şifa katıyor. Kış çaylarının vazgeçilmez malzemesi olan tarçın, şeker hastalığı başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi gelebilen oldukça şifalı bir bitki olarak biliniyor.

Kategori

Açıklama

Çok eski çağlardan beri Asya kıtası başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yemeklere ve çaylara lezzet vermesi için kullanılan tarçın, aynı zamanda oldukça şifalı etkilere de sahip. Kurutulmuş kabuk şeklinde ya da öğütülerek toz şeklinde tüketilebiliyor, özellikle tatlılara lezzet ve şifa katıyor. Kış çaylarının vazgeçilmez malzemesi olan tarçın, şeker hastalığı başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi gelebilen oldukça şifalı bir bitki olarak biliniyor.

Bir zamanlar ciddi ticari değere sahip olduğu bilinen tarçının altından daha değerli kabul edildiğine dair kayıtlar vardır. Antik Mısır’da ilaç ve kozmetik yapımında ve ritüellerde kullanıldığı biliniyor. Asya kıtasından çeşitli baharatların Avrupa ve Amerika’ya ithal edilmeye başlanmasının ardından tarçın, tüm dünyada popüler bir baharat olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tarçın nedir?

Defnegiller familyasına ait bir ağaç türü olan tarçının Latince ismi Cinnamomum’dur. Güneydoğu Asya’da yetişen iki önemli türü vardır. Cinammomum zeylanicum, Seylan tarçını olarak bilinir ve küçük yapraklı, kısa boylu bir ağaç olarak yetişir. Cinammomum cassia ise Çin tarçını olarak bilinir ve diğer türlere göre daha büyük yapraklı ve uzun boyludur. Aroması ve etkisi daha güçlü olduğu için genellikle Seylan tarçını tercih edilir. Sri Lanka, Hindistan ve Myanmar ülkelerinde yetişen bu bu tür, açık kahverengi rengi ve yoğun tatlımsı aromasıyla dikkat çeker. Çin tarçını ise daha koyu renklidir ve daha yakıcı bir aromaya sahiptir.

Tarçın ağacının yaprakları da kullanılmaktadır ama tüm dünyada meşhur olan kısmı, ağacın soyularak kurutulan kabuklarıdır. Bu kabuklar sıyrılıp kurutulduklarında rulo şeklini alırlar ve bu şekilde piyasaya sürülürler. Yemeklere ve tatlılara karıştırmak için kullanılan toz tarçın ise, bu kabukların makinalarda öğütülmüş ya da ezilmiş halidir.

Ancak her iki tür tarçının da etken maddesi, sinnamik aldehit adı verilen bir maddedir ve şifalı özelliklerinin bir çoğunu da bu madde sayesinde gösterir. O nedenle iki tür tarçının da oldukça şifalı olduğu söylenebilir.

Tarçının zararları/yan etkileri

Tarçının bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak tek seferde çok fazla miktarda tarçın tüketmek alerjik reaksiyona ve ağız içinde iritasyona neden olabilir.

Eğer diyabet hastasıysanız ve belirli ilaçlar kullanıyorsanız, düzenli olarak tarçın kullanmaya ya da tarçın kürü uygulamaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Tarçın, içeriğindeki etken maddeler nedeniyle antibiyotikler, diyabet ilaçları, kan inceltici ilaçlar ve kalp ilaçları ile etkileşime girebilir. Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, çok fazla miktarlarda tarçın kullanmamaya özen göstermeli ve düzenli bir tarçın kürü uygulamadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Yapılışı

Tarçın çayı nasıl yapılır?

Sade tarçın çayı demlemek için bir adet orta boy tarçın kabuğu, bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bırakılır ve 10 dakika boyunca ağzı kapalı olarak demlenir. Daha sonra bu kabuk çayın içerisinden çıkarılarak içilir, eğer daha yoğun bir tat isteniyorsa kabuk 5-8 dakika daha çayın içerisinde bırakılabilir.

Tarçınlı bitki çayı tarifleri

Tarçınlı kış çayı tarifi: Üç-dört yaprak adaçayı, bir avuç ıhlamur, bir tatlı kaşığı ekinezya, iki dilim zencefil, iki parça zerdeçal, bir parça meyankökü, bir parça havlıcan ve iki parça kabuk tarçın bir demlikte karıştırılır. Üzerine 3-4 su bardağı kaynamış su ilave edilir. Kapağı kapatılarak 10-15 dakika boyunca demlenir. Süzüldükten sonra tüketilmelidir.

Diyabet için tarçın çayı: Bir kabuk tarçın, iki-üç parça hibisküsle beraber bir su bardağı kaynamış suda 10 dakika boyunca demlenir. Süzüldükten sonra içilen bu çay, kan şekerini dengelemek için idealdir.

Faydaları

Tarçının faydaları nelerdir?

  • Tarçın çok iyi bir antioksidandır. Yapılan araştırmalar tarçının antioksidan özelliğiyle bilinen sarımsak, biberiye ve kekikten çok daha fazla antioksidan özelliğinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki oksidatif stresle savaşır, serbest radikallere bağlı hasarın en aza indirgenmesine yardımcı olarak yaşlanma etkilerini azaltır. Aynı zamanda vücuttan zararlı toksinlerin de atılmasına yardımcı olduğu için detoks amacıyla yapılan diyetlerde etkili bir baharat olarak kullanılabilir.
  • Tarçının içeriğindeki antioksidanlar, bitkinin aynı zamanda çok iyi bir antienflamatuar özellikl göstermesine yarar. Vücuttaki iltihabın azaltılmasına yardımcı olan tarçın, bu iltihaplanmalara bağlı yaşanan eklem ve kas ağrılarına, alerjik reaksiyonlara da iyi gelmektedir.
  • Kolesterol ve trigliseridi dengeler, yüksek kan basıncını da dengelemeye yardımcı olur. Bu özelliğiyle tarçın, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir, özellikle kalp krizi riskini azaltır.
  • Tarçının en iyi bilinen özelliklerinden biri de, kan şekerini dengeleme özelliğidir. Kandaki şeker oranını düşürmeye yardımcı olurken vücuttaki şeker dengesini sağlama işlevi olan insülin hormonunun hassasiyetini de arttırmaktadır. Kan şekerinin ani iniş çıkışlarını dengelemek için tarçın çok iyi bir yardımcıdır.
  • Tarçının antioksidan özellikleri, aynı zamanda beyin sağlığını da korumaya yardımcı olur, Parkinson ve Alzheimer benzeri rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.
  • Antimikrobiyal, antifungal ve antibiyotik etkilere de sahip olan tarçın, vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur, virüslere bağlı hastalıkların iyileştirilmesinde de oldukça etkilidir. Özellikle enfeksiyon ve virüs durumlarında tarçın çayı ya da tarçın yağı kullanmak etkili olmaktadır.
  • Ağız sağlığını korumaya yardımcıdır. Ağızdaki bakterilerin giderilmesine yardımcı olan tarçın, ağız kokusu, diş çürümesi gibi sorunları engeller. Tıpkı nane gibi, tarçın da diş ve dişeti sağlığı için oldukça önemli bir bitkidir.
  • Hem antifungal özelliği olduğundan, hem de mantar hastalıklarının yayılmasına neden olan yüksek şekeri dengelediğinden tarçın, özellikle Candida türü mantarların tedavisinde etkilidir.
  • Harici olarak kullanıldığında ciltteki bakterileri de gidermeye yardımcı olduğundan hem cilt üzerindeki yaralar için hem de sivilce benzeri oluşumlar için kullanılabilmektedir.
  • Antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı tarçın, iyi bir gıda koruyucu olarak da kullanılabilir.