Limon Çayı

Yaz kış mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz; yemeklere, salatalara ve içeceklere tat vermek için kullanılan ve en sevilen meyvelerden biri olan limon, bitki çaylarının da vazgeçilmezi. Kendi başına limon çayı demlemenin de sağlığa birçok faydası bulunduğu gibi, farklı bitkilerle yaptığınız karışımlara ekleyeceğiniz limon kabuğu ya da limon suyu gibi katkılarla da bitki çaylarınızın etkinliğini arttırmanız mümkün.

Kategori

Açıklama

Yaz kış mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz; yemeklere, salatalara ve içeceklere tat vermek için kullanılan ve en sevilen meyvelerden biri olan limon, bitki çaylarının da vazgeçilmezi. Kendi başına limon çayı demlemenin de sağlığa birçok faydası bulunduğu gibi, farklı bitkilerle yaptığınız karışımlara ekleyeceğiniz limon kabuğu ya da limon suyu gibi katkılarla da bitki çaylarınızın etkinliğini arttırmanız mümkün.

Limon nedir?

Sedef otugiller (Rutaceae) familyasına ait bir bitki olan limonun latince ismi Citrus limon’dur. Ilıman iklimlerde yetişebilen limon, özellikle Akdeniz kıyılarında oldukça yaygındır. Diğer turunçgil cinsleri arasında soğuğa en dayanıklı tür olmasına rağmen ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde ticari verim alacak kadar sık yetiştirilmektedir. Anavatanının Hindistan olduğu bilinmektedir, buradan Afrika, Amerika ve Avusturalya’ya ithal edilerek bu kıtalarda da yetiştirilmeye başlanmıştır.

Limon ağaçları 3 ila 7 metre kadar boylanabilirler ve yaz kış yapraklarını dökmezler. Bahar aylarında çiçeklenmeye başlayan limon ağaçları, kasım ve aralık aylarında hasat edilmeye başlarlar. Oldukça dayanıklı meyveler oldukları için, uygun koşullarda muhafaza edilerek yıl boyunca kullanılabilirler.

Ülkemizde yaklaşık 10 farklı limon çeşidi yetiştirilmektedir. Meyvelerinin büyüklüğü ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilen bu türlerin hepsi, tat olarak farklı olsa da benzer etkileri gösterirler.

Limon çayı tarifleri

Nane limon çayı tarifi: Bir tatlı kaşığı kuru nane ya da iki dal taze nane ve dilimlenmiş yarım limonun üzerine bir su bardağı kaynar su ilave edin, 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Oldukça lezzetli olan bu çay rahatlamak için de içilebilir ancak yaygın olarak mide bulantısı şikayetini azaltmak için kullanılmaktadır.

Limonlu zencefilli çay tarifi: Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine yarım limon ve küçük bir parça taze zencefil dilimlenir, karışım 1-2 dakika daha (bir taşım) kaynatılır. Süzüldükten sonra bal ile tatlandırılabilir.

Limonlu yeşil çay tarifi: Bir tatlı kaşığı yeşil çay ve üç dilim limon, 7-8 dakika boyunca bir su bardağı kaynamış suyun içerisinde demlenir. Daha fazla miktarlarda yapmak için, 1 litre suyun içerisine iki yemek kaşığı yeşil çay ve bir bütün limonun dilimlerini ekleyerek 10 dakika demleyebilirsiniz. Karışım sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir. Tatlandırmak için içerisine bal ilave edilebilir.

Limonlu soğuk çay tarifi: 1 litre kaynamış suyun içerisine yarım su bardağı şeker ve 2 yemek kaşığı siyah çay ya da yeşil çay ilave edilir, 5 dakika demlendikten sonra süzülür. Daha sonra bu çayın içerisine 3 adet limonun suyu sıkılarak ilave edilir. İsteğe bağlı olarak taze nane yaprakları ve birkaç dilim limon da karışıma eklenerek servis edilebilir.

Limonlu meyve çayı tarifi: Yarım limonun kabuğu, yarım elmanın dilimleri ve iki adet kurutulmuş ve yıkanmış kayısı, bir su bardağı kaynamış suda 10 dakika boyunca demlenir. Süzüldükten sonra içerisine bir yemek kaşığı portakal suyu ilave edilir.

Limon çayının yan etkileri

 • Limon oldukça asitli bir meyve olduğundan, uzun süre boyunca düzenli olarak limon çayı içmek, diş minelerine zarar verebilir.
 • Mide hassasiyeti yaşayan kişilerde limon, asidik reflüye neden olabilir.
 • Limon çayı bazı kişilerde ishal, karın ağrısı ve benzeri şikayetlere neden olabilir. Eğer buna benzer etkiler yaşıyorsanız, düzenli olarak limon çayı tüketmeniz önerilmez.

Yapılışı

Limon çayı nasıl hazırlanır?

Limon çayı farklı şekillerde hazırlanabilmektedir. Yoğun aromatik bir limon çayı hazırlamak için, yarım limonun kabuğu soyulur ve bir su bardağı kaynamış suyun içerisine ilave edilir. Uçucu yağların demlenirken kaybolmaması için bardağın ya da demliğin ağzı kapatılır ve karışım 15 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra isteğe bağlı olarak bal ile tatlandırılabilir.

Limon kabuklarını kurutup saklayarak da limon çayı hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir su bardağı kaynamış suya, küçük parçalara bölerek kuruttuğunuz limon kabuklarından bir yemek kaşığı kadar ilave edip 15 dakika demlenmeye bırakabilirsiniz.

Hızlı ve daha yoğun bir limon çayı hazırlamak içinse, demlikte kaynattığını iki su bardağı suyun içine yarım limonu dilim dilim doğrayın, 1-2 dakika daha kaynatın ve 7-8 dakika kadar demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra yine dilerseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.

 

Faydaları

Limon çayının faydaları

 • Limon, bilinen en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Buna bağlı olarak da sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak metabolizmayı temizler, canlılık verir.
 • Hastalıklara ve bakterilere karşı korunma sağlar.
 • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi durumlarda belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur, vücudu güçlendirerek hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Strese bağlı ağrı ve gerginlikleri azaltır.
 • Kardiyovasküler sistemi destekleyerek kan akışını düzenler, kalp sağlığını korur ve tansiyonu dengeler.
 • Limon doğal bir antiseptiktir. Vücuttaki bakterileri ve mantarları azaltmaya yardımcı olur ve enfeksiyona bağlı hastalıkların ilerlemesini engeller.
 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olurken sindirim sistemini de düzenleyerek, bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Limonun içeriğindeki sitrik asit, böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur ve böbreklerdeki taşların atılmasını kolaylaştırır.
 • Ödem atmaya yardımcıdır. Vücutta biriken fazla suyun idrar yoluyla dışarı atılmasını kolaylaştırarak özellikle el ve ayaklarda oldukça rahatsız edici olabilen şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olur.
 • Demir emilimini kolaylaştırır. Özellikle demir eksikliği yaşanan durumlarda demir takviyesi kullanılıyorsa, bu takviyelerin daha etkili olmasını sağlar, vücuttaki demir miktarını arttırmaya yardımcı olur.
 • Cildi besler, canlandırır.
 • Yüksek antioksidan özellikleri sayesinde kansere karşı korunma sağlar.
 • İçeriğindeki asitler, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu sayede limon, kilo vermek için de iyi bir yardımcıdır. Vücuttan toksinlerin atılması ve metabolizmanın hızlanması, yağ yakma sürecini kolaylaştırır. Özellikle spor ve diyet yapıyorsanız, düzenli olarak limon çayı tüketerek kilo verme sürecinizi destekleyebilirsiniz.