Kiraz Sapı Çayı

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kirazın, taze olarak tüketildiğinde sağlığa birçok faydası bulunmasının yanı sıra, sapları ile hazırlanan infüzyon ve çaylar da birçok şekilde metabolizmayı destekliyor. Evde tükettiğiniz kirazların saplarını saklayıp kurutarak kendi kiraz sapı çayınızı hazırlayabileceğiniz gibi, aktarlarda satılan kiraz saplarından ya da bazı markaların hazır çay şeklinde hazırlayıp piyasaya sunduğu kiraz sapı karışımlarından da faydalanmanız mümkün.

Kategori

Açıklama

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kirazın, taze olarak tüketildiğinde sağlığa birçok faydası bulunmasının yanı sıra, sapları ile hazırlanan infüzyon ve çaylar da birçok şekilde metabolizmayı destekliyor. Evde tükettiğiniz kirazların saplarını saklayıp kurutarak kendi kiraz sapı çayınızı hazırlayabileceğiniz gibi, aktarlarda satılan kiraz saplarından ya da bazı markaların hazır çay şeklinde hazırlayıp piyasaya sunduğu kiraz sapı karışımlarından da faydalanmanız mümkün.

Kurutulmuş kiraz sapındaki kendine özgü kimyasal maddeler ve düzenli bir selülozik yapı mevcuttur. Diğer şifalı bitkilere göre oldukça az etken madde içeriyor olmasına rağmen, düzenli olarak kullanıldığında sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Kiraz sapı nasıl hazırlanır?

Basitçe kirazların saplarını ayıkladıktan sonra bir kaba alın, bir süre suda bekletip temizledikten sonra iyice kurulayın ve sapları temiz bir yüzeye veya tepsiye serin. Güneş almayan bir yerde üç ya da dört gün bekleyen kiraz sapları kuruyacak ve kullanıma hazır hale gelecektir. Aromatik etkisini ortaya çıkarmak için, kiraz saplarını güçlü bir öğütücüden geçirmeyi de deneyebilirsiniz.

Kiraz sapı çayı tarifleri

Kilo verdiren kiraz sapı çayı tarifi: Bir litre kaynamış suyun içerisine bir avuç kiraz sapı, başparmak büyüklüğünde bir parça taze zencefil ve bir avuç mısır püskülü ilave edilir, 20 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Bu sürenin sonunda karışıma bir tatlı kaşığı yeşil çay ve bir tatlı kaşığı kimyon tohumu eklenir ve 5 dakika daha demlendikten sonra karışım süzülür. Ilıkken ya da soğukken tüketilebilen bu karışımın içerisine isteğe bağlı olarak tatlandırmak için bir kaşık bal ya da birkaç dilim limon ilave edilebilir.

Ödem için kiraz sapı çayı tarifi: Bir avuç kiraz sapı, bir avuç mısır püskülü, üç-dört adet kurutulmuş avokado yaprağı, iki tatlı kaşığı yeşil çay veya beyaz çay, iki tatlı kaşığı ısırgan yaprağı karıştırılır, üzerine bir litre kaynamış su ilave edilerek 15 dakika boyunca ağzı kapalı olacak şekilde demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra tüketilebilir.

Kiraz sapı zayıflatır mı?

Kiraz sapı çayının doğrudan zayıflattığı söylenemez. Ancak kan dolaşımını düzenleyici ve vücuttan ödem atmayı kolaylaştırıcı etkileri sayesinde, kilo verme sürecinde yardımcıdır. Vücutta biriken fazla su, olduğunuzdan daha kilolu görünmenize ve özellikle eklemlerde, ellerde ve ayaklarda rahatsızlıklar hissetmenize neden olabilir. Kiraz sapı, bu fazla suyun atılmasına yardımcı olarak kilo vermeyi ve yağ yakmayı da kolaylaştırır. Unutulmaması gereken, tek seferde etkisini göstermesini beklememek gerektiğidir. 10 günlük ya da 21 günlük kür şeklinde, günde 3 fincan olacak şekilde tüketeceğiniz kiraz sapı çayı, etkisini gösterecektir.

Kiraz sapı başka hangi şekillerde kullanılabilir?

Kiraz saplarını şifalı etkilerinden istifade etmek için çay şeklinde tüketebileceğiniz gibi, harici kullanım için de muhafaza etmek isteyebilirsiniz. Özellikle ellerde, yüzde ve ayaklarda oluşan şişlikleri gidermek için kiraz sapı banyosu oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun için tüm vücudu etkileyecek bir kiraz sapı banyosu hazırlayabilir ya da ödem dolayısıyla şişmiş ayaklarınızı rahatlatmak için kiraz sapı ile ayak banyosu hazırlayabilirsiniz.

Kiraz sapı banyosu nasıl hazırlanır?

Küveti çok sıcak suyla doldurun. İçerisine 3 avuç kiraz sapı, 3 avuç mısır püskülü, bir avuç papatya, bir avuç aynısefa çiçeği ve bir avuç kurutulmuş ısırgan yaprağı bırakın. Suya girdiğinizde bitkileri çıkarmak isterseniz, karışımı bir tülbentin içine koyarak da suyun içine atabilirsiniz. 10 dakika sonra su biraz ılıyınca içine girin ve en az 20-25 dakika bu suyun içinde dinlenin. Bu bitki banyosu, cildinizi ve saçlarınızı canlandırmak, vücuttaki şişkinliği azaltmak ve ferahlamak için harika bir yöntemdir.

Yalnızca ayak banyosu yapmak isterseniz, bir leğenin içine dolduracağınız 3 litre kaynamış suya üç avuç kiraz sapı atmanız yeterli olacaktır. Su ılıyınca ayaklarınızı bu karışımın içine koyun ve 15-20 dakika boyunca dinlendirin. Ayaklarınızdaki şişkinliği azaltmak için bu banyoyu haftada 2-3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Yapılışı

Kiraz sapı çayı nasıl demlenir?

Kiraz sapını kaynatıp içmek gerektiğine dair yaygın bir inanış vardır, ancak bütün bitkilerde olduğu gibi, kiraz sapında da uzun süre kaynatıldığında etken maddeler şifalı etkisini yitirebilmektedir. Etkili bir kiraz sapı çayı hazırlamak için;

Bir avuç kiraz sapı, bir litre kaynamış suyun içerisine bırakılır, ağzı kapatılarak 20 dakika boyunca demlenir.

Demlenen karışım, süzüldükten sonra ılık veya soğuk olarak ya da tekrar ısıtılarak tüketilebilir. Yalnız çayı tekrar ısıtmak istediğinizde kaynatmamaya, yalnızca birkaç dakika kısık ateşte ısıtmaya  özen göstermelisiniz.

Faydaları

Kiraz sapı çayının faydaları

 • Böbreklerin çalışmasını destekler. Bu özelliğiyle iyi bir idrar söktürücü, böbrek taşı ve kumu oluşumunu engelleyici, taşları düşürmeye yardımcı ve ödem attırıcıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı gelişen ağrıları ve diğer şikayetleri azaltmaya yardımcı olur. İdrar yollarındaki enfeksiyonları azaltır.
 • Vücutta ödeme bağlı gelişen şişkinlik ve rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir.
 • Susuzluğu giderir.
 • Vücuttaki tuz dengesini sağlamaya yardımcı olur.
 • Vücuttaki su miktarını dengeleyerek kan dolaşımını rahatlatır ve kanı temizler.
 • Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
 • Karaciğerin işlevlerini destekler, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır.
 • Sinir sistemini uyararak sakinleştirici etki gösterir, stresi azaltır.
 • Ödem attırıcı ve yağların yakılmasını hızlandırıcı etkisi ile kilo vermeye yardımcı diyetleri destekler, kısa sürede etkili kilo vermeyi sağlar.
 • Kanı sulandırıcı özelliği sayesinde damarların içten yağlanmasını önleyici etki gösterir.
 • Adet döneminde vücutta normalde olduğundan daha fazla su toplanması olasıdır. Bu da şişkinliği arttırarak çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Bu dönemlerde de kiraz sapı çayı tüketmek, adet döneminin daha rahat geçmesine yardımcı olur. Ancak kanı sulandırıcı etkisinden dolayı adet görürken fazla miktarlarda kiraz sapı çayı tüketmemeye özen gösterilmelidir.