Adaçayı

Ülkemizde en sık tüketilen bitki çaylarından biri olan adaçayı, yoğun tadı ve şifalı özellikleri nedeniyle tercih ediliyor. Bitkinin orijinal ismi olan Salvia, ‘salvation’ (kurtuluş) kelimesinden gelir ve koruma, muhafaza etmek gibi anlamları da içerir. Eski medeniyetlerde adaçayının ölümsüzlük vaat eden bir bitki olduğuna dair kayıtlar yer almaktadır.

Anason Çayı

Binlerce yıldır aromatik tadı ve şifalı etkileriyle kullanılan bir bitki olan anason, mutfakta çörek, tatlı,  baharat olarak yaygın olarak kullanılmıştır. Anason bitkisinin meyvelerinden hazırlanan anason çayı da sindirim sistemi sorunları, öksürük şikayetleri gibi durumlarda etkili bir çay olarak tüketilmektedir.

Aslanpençesi Çayı

Dünyanın pek çok yerinde kendiliğinden yetişen, şifalı özellikleri nedeniyle özel olarak üretimi de yapılan değerli bitkilerden biri olan aslanpençesi, birçok kültürde farklı kullanım amaçlarına yönelik yetiştirilip tüketilmeye devam etmiştir. Çok eski çağlardan beri kanamayı durdurucu, adet dönemindeki sıkıntıları azaltıcı etkileri nedeniyle kullanılmıştır. Günümüzde aslanpençesi bitkisi üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda birçok şifalı etkisi olduğu bilinmektedir.

Biberiye Çayı

Çok eski zamanlardan beri çeşitli şifalı etkileri nedeniyle kutsal bitkilerden biri olarak kabul edilmiş olan biberiye bitkisi, günümüzde de farklı tıbbi amaçlarla kullanılan bitkilerden biridir. Mutfaklarda baharat olarak kullanımı da yaygın olan biberiye, kurutulmuş yapraklarından yapılan biberiye çayı olarak da sıklıkla tüketilmektedir.

Böğürtlen Çayı

Doğada kendiliğinden yetişebilen ve orman meyveleri arasında en çok bilinenlerden olan böğürtlen bitkisi, lezzetli meyveleriyle yüzyıllardır sevilen yabani bitkilerden biri olmuştur. Meyvelerinin içerdiği vitaminlerin yanı sıra, yaprakları da birçok şifalı etkisi nedeniyle tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır.

Civanperçemi Çayı

Kadın hastalıklarına iyi geliyor olmasıyla bilinen, aynı zamanda yara iyileştirici özelliğinden dolayı yüzyıllardır kullanılan şifalı bitkiler arasında olan civanperçemi bitkisi, ülkemizde de pek çok bölgede ve çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan sarı ve beyaz çiçekli olmak üzere iki civanperçemi türü yaygın olarak bilinmesine karşın, Türkiye’de 40’a yakın civanperçemi (Achillea) türü yetişmektedir.

Defne Yaprağı Çayı

Yaygın görülen bir Akdeniz bitkisi olan defne, çok eski çağlardan beri baharat ve şifalı bitki olarak kullanıldığı gibi, sabun ve kozmetik yapımında da kullanılmaktadır. Ülkemizin tarım ihracatında da önemli bir yere sahip olan defne ağacı, genellikle 2-6 metre boyunda kalın gövdeli bir ağaçtır ve boyu 10 metreyi bulabilir. Kokulu, uzun yapılı ve kalın yaprakları ile 1 santimetre çapında, içinde tohumunu da barındıran meyveleri kullanılmaktadır.

Dereotu Çayı

Yaygın olarak mutfaklarda çeşni olarak kullanılan dereotu, şifalı etkileri nedeniyle çay şeklinde demlenerek de tüketilebilen bir bitkidir. Eski Mısır’da sindirimi kolaylaştırıcı etkileri nedeniyle sıklıkla tüketilen dereotunu Roma kültüründe ise tohumlarını çiğneyerek tüketiyorlardı.

Detoks Çayı

Tükettiğimiz gıdalarda ve soluduğumuz havada bulunabilen zararlı maddeler, zamanla vücudumuzda birikerek toksin adı verilen zehirli atıklara dönüşebilirler. Bu toksinler, doğal olarak vücudumuzdan atılabilirler. Ancak detoksifikasyon (toksinlerden arındırma) özelliği bulunan bazı besinler ve şifalı bitkiler kullanarak bu zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmak mümkündür.

Ebegümeci Çayı

Türkiye’nin birçok yerinde kendiliğinden yetişen bir bitki olan ebegümeci, çeşitli şekillerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapraklarından lezzetli yemekler pişirildiği gibi yine yapraklarından ve çiçeklerinden elde edilen bitki çayları ve lapalar da çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği için tercih edilmektedir.

Ekinezya Çayı

Ülkemizde koni çiçeği ya da kirpi otu olarak da bilinen ekinezya bitkisi, özellikle bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı dünyanın birçok yerinde çeşitli şekillerde kullanılan şifalı bitkilerden biridir.

Elma Çayı

Bütün dünyaya Orta Asya’dan yayıldığı bilinen elma, ülkemizde en çok ticareti yapılan ve tüketilen meyvelerden biridir. Lezzetli ve doyurucu bir meyve olmasının yanı sıra elma, bitki çayı şeklinde de tüketilmektedir.